Skip to main content

Kansas Foundation for Agriculture in the Classroom

Teacher of the Year Winners

KFAC Janet Sims Memorial Teacher of the Year Award Past Winners

Patricia Wolfe

2020 Kansas Teacher of the Year

Patricia Wolfe
K-12 Grades, Lakemary Center in Paola
Nancy Smith

2019 Kansas Teacher of the Year

Nancy Smith
1st Grade, Bentwood Elementary School, Olathe
Wanda Small

2018 National Excellence in Teaching Agriculture

2018 Kansas Teacher of the Year

Wanda Small
Atchison County Elementary School, Muscotah
Denise Scribner

2017 National Excellence in Teaching Agriculture

2017 Kansas Teacher of the Year

Denise Scribner
Biology/Ecology/Forensic Crime Science, Eisenhower High School, Goddard

2016 National Excellence in Teaching Agriculture

2016 Kansas Teacher of the Year

Ray Huff, Principal
Service Valley Charter Academy, Parsons

2015 Kansas Teacher of the Year

Dianna Deniston, K-4 Instructional Coach
Victor Ornelas Elementary, Garden City

2014 Kansas Teacher of the Year

Tiffany Piatt, Pre-K
Ray E. Heller Elementary, Neodesha

2013 Kansas Teacher of the Year

Angela Black, Kindergarden
Walton Rural Life Center, Walton

2012 Kansas Teacher of the Year

Lucas Shivers, 6th Grade
Bluejacket-Flint Elementary, Shawnee Mission

2011 National Excellence in Teaching Agriculture

2011 Kansas Teacher of the Year

Theresa Farris, Kindergarden
Service Valley Charter Academy, Parsons

2010 Kansas Teacher of the Year

Carol Budde, 5th Grade
Walton Rural Life Center, Walton

2009 Kansas Teacher of the Year

Annette Green
Walton Rural Life Center, Walton

2008 Kansas Teacher of the Year

Teresa Schulze, 5th and 6th Grade
Eisenhower Elementary, Norton

2007 Kansas Teacher of the Year

Joyce Troyer
Riley County Elementary

1999 Kansas Teacher of the Year

Lindy Newby

1998 Kansas Teacher of the Year

Karen Dater

1997 Kansas Teacher of the Year

Marilyn Kirk

Kansas Farm Bureau Foundation Excellence in Teaching Awards

2020

  • Brian Nelson, Andover Central Middle
  • Christina McCleary, North Lawn Elementary
  • Shelley Phelps, Sullivan Elementary

2019

  • Amber Kriley, Ogden Elementary
  • Melinda Littrell, Bartlett Elementary
  • Karisa Cowan, Hoisington Middle

2018

  • Shelia Robison, Service Valley Charter Academy
  • Rochelle Sheddrick, Service Valley Charter Academy
  • John Colle, Hutchinson High
  • Sarah Clancy, Marlatt Elementary

2017

  • Angie Baker, Bluestem Elementary
  • Barb McCaffree, Bluestem Elementary
  • Janet Holden, Northern Heights High
  • Margret Meier, Hays Middle
  • Andrea Birzer, Ellinwood Elementary

2016

  • Audra McCurdy, Williamsburg Elementary
  • Amanda Rensink, Tescott Elementary
  • Jay Super, Maize High

2015

  • Kim Curran, RV Haderlein Elementary
  • Barb McCaffree, Bluestem Elementary
  • Rebecca Scheck, Hoxie High
  • Dawn Middleton, Cottonwood Elementary

2014

  • Arlene Cook, Service Valley Charter Academy
  • DeLonna Lehman, Hesston Elementary
  • Julie Price, Community Elementary
  • Thomas Fancher, Burlingame High
  • Tamala Snyder, Prairie View High