Kansas Foundation for
Agriculture in the Classroom

Teacher of the Year Winners

Patricia

2020 KFAC janet sims memorial
Teacher of the Year
Patricia Wolfe

Patricia is a K-12 teacher at Lakemary Center in Paola
LEARN MORE

Nancy Smith

2019 Kansas Teacher of the Year
Nancy Smith, 1st grade
Bentwood Elementary School, Olathe
MORE

wanda_teacherannouncement

2018 National Excellence in Teaching Agriculture
2018 Kansas Teacher of the Year
Wanda Small
Atchison County Elementary School,  Muscotah
MORE

denise_scribner

2017 National Excellence in Teaching Agriculture
2017 Kansas Teacher of the Year
Denise Scribner,  biology/ecology/forensic crime science
Eisenhower High School, Goddard
MORE

2016 National Excellence in Teaching Agriculture
2016 Kansas Teacher of the Year
Ray Huff, Principal
Service Valley Charter Academy, Parsons

2015  Kansas Teacher of the Year
Dianna Deniston, K-4 Instructional Coach
Victor Ornelas Elementary, Garden City

2014 Kansas Teacher of the Year
Tiffany Piatt, Pre-K
Ray E. Heller Elementary, Neodesha

2013 Kansas Teacher of the Year
Angela Black, Kindergarden
Walton Rural Life Center, Walton

2012 Kansas Teacher of the Year
Lucas Shivers, 6th Grade
Bluejacket-Flint Elementary, Shawnee Mission

2011 National Excellence in Teaching Agriculture
2011 Kansas Teacher of the Year
Theresa Farris, Kindergarden
Service Valley Charter Academy, Parsons

2010 Kansas Teacher of the Year
Carol Budde, 5th Grade
Walton Rural Life Center, Walton

2009 Kansas Teacher of the Year
Annette Green
Walton Rural Life Center, Walton

2008 Kansas Teacher of the Year
Teresa Schulze, 5th and 6th Grade
Eisenhower Elementary, Norton

2007 Kansas Teacher of the Year
Joyce Troyer
Riley County Elementary

EXCELLEnCE in teaching aWARD WINNERS sponsored by KANSAS FARM BUREAU FOUNDATION FOR AGRICULTURE

2020
Brian Nelson, Andover Central Middle
Christina McCleary, North Lawn Elementary
Shelley Phelps, Sullivan Elementary

2019
Amber Kriley, Ogden Elementary
Melinda Littrell, Bartlett Elementary
Karisa Cowan, Hoisington Middle

2018
Shelia Robison, Service Valley Charter Academy
Rochelle Sheddrick, Service Valley Charter Academy
John Colle, Hutchinson High
Sarah Clancy, Marlatt Elementary

2017
Angie Baker, Bluestem Elementary
Barb McCaffree, Bluestem Elementary
Janet Holden, Northern Heights High
Margret Meier, Hays Middle
Andrea Birzer, Ellinwood Elementary

2016
Audra McCurdy, Williamsburg Elementary
Amanda Rensink, Tescott Elementary
Jay Super, Maize High

2015
Kim Curran, RV Haderlein Elementary
Barb McCaffree, Bluestem Elementary
Rebecca Scheck, Hoxie High
Renee Sanchez, Oxford

2014
Arlene Cook, Service Valley Charter Academy
DeLonna Lehman, Hesston Elementary
Julie Price, Community Elementary
Thomas Fancher, Burlingame High
Tamala Snyder, Prairie View High